Zapomniany zawód introligatora

Twoje źródło informacji

Zapomniany zawód introligatora

26 czerwca 2014 Usługi dla wszystkich 0

Niewiele osób wie czym do końca zajmuje się introligator. Jest to zawód zapomniany. Z jego usług niegdyś korzystało naprawdę wiele osób, a dziś mało kto zagląda do jego pracowni. Zawód introligatora nie jest łatwym zawodem. Jednak jest bardzo ciekawy. Jego miejscem wykonywania obowiązków służbowych jest introligatornia Łódź. Praca w niej wymaga nie tylko bardzo dużej precyzji, ale także niezwykle wielkiej uwagi.

Jeśli chodzi o szkoły dla introligatorów to przygotowanie do zawodu będzie polegało przede wszystkim na nauce obsługi maszyn oraz urządzeń, które będą używane przy oprawianiu oraz zszywaniu książek. Organizowane są kursy dla introligatorów. W Polsce istnieją także specjalne szkoły, które przygotują ich do pracy. Niestety w dzisiejszych czasach bardzo często pracę introligatora zastępuje się komputerami oraz maszynami. Nowe technologie dotykają przeróżnych dziedzin życia oraz rynku pracy. Dlatego niektóre zawody wymierają. Jednak wiele osób ceni pracę ludzi i dzięki nim zawód introligatora nadal pozostaje żywy. Wchodząc do takiej pracowni można odnieść wrażenie chaosu. Wszędzie będziemy widzieć jakieś kartki, a także materiały nawinięte na rolki. Tam właśnie powstają nowe książki, a introligator jest tą osobą, która je tworzy, nadaje im oprawę, tworzy ich postać. Książki mogą być zszywane lub klejone.

Jednak należy pamiętać, że oprawienie książki metodą zszywania będzie znacznie bardziej skuteczniejsza oraz trwalsza. Książka zszyta nie rozpadnie się po kilku miesiącach. Będzie można się nią cieszyć przez wiele lat.