Wykrywacze metalu – czy tylko do odnalezienia skarbu?

Twoje źródło informacji

Wykrywacze metalu – czy tylko do odnalezienia skarbu?

19 marca 2017 Technologia 0

 

Niejednokrotnie spacerując plażą Bałtyku poza sezonem spotkać możemy ludzi z urządzeniami wyglądem przypominającymi rurę od odkurzacza z końcówką. Są to właśnie wykrywacze metalu, które sygnałem dźwiękowym informują o obecności w pobliżu metalu. Aparat wykorzystuje indukcje elektromagnetyczną, dzięki czemu może wykryć metal i stopy metalu znajdujące się nawet pod ziemią.

Bramkowe wykrywacze metalu dla bezpieczeństwa obiektów publicznych

dokładny bramkowy wykrywacz metaliGłównie wykrywacze metalu, kojarzy się z osobami poszukującymi skarbów wyniesionych przez morze, czy od wieków ukrywanych w ziemi. Jednak urządzenia te, mają znacznie szersze zastosowanie. Wykrywacze metalu są nieodłącznym wyposażeniem każdego archeologa pracującego w terenie. To właśnie dzięki nim możliwe jest odnalezienie monet wytwarzanych na przestrzeniach wieków, czy metalowych przyrządów codziennego użytku naszych przodków. Ponadto wykrywacze metalu niezbędne są także wojsku. Dzięki żołnierze odnajdują niewybuchy z czasów wojny i eliminują zagrożenie ich niespodziewanej detonacji. Okazuje się, że urządzenie to niezwykle przydatne jest także inżynierom do identyfikowania przebiegu instalacji w ziemi lub do poszukiwania przewodów elektrycznych ukrytych w ścianach. Niejednokrotnie z wykrywaczami metalu mogliśmy spotkać się także podróżując samolotem. Chociaż tam, występują one nieco w innej formie. Za ich pomocą np. ochroniarze prześwietlają pasażerów, by wstępnie wykluczyć możliwość wniesienia na pokład broni. Następnie dokładny bramkowy wykrywacz metali dokonuje szczegółowego badania.

Jest on bardziej czuły dzięki czemu z pewnością nie będzie miał problemu z wykryciem ostrych narzędzi wszytych w podszewkę ubrania. Zabezpieczenie jakim są bramkowe wykrywacze metalu stosuje się również np. w sądach czy sejmie. Urządzenia te stanowią nieodłączny element zaawansowanych systemów zabezpieczających, stosowany na wszelkich imprezach masowych, a także w obiektach publicznych.