Radca prawny czy adwokat?

Zdradziła Cię żona? Musisz znaleźć dłużnika? Nie wiesz kogo wybrać? Kto będzie lepszy adwokat czy radca prawny? Żeby wybrać trzeba znać podobieństwa i różnice. Postaram się je przedstawić w tym artykule.

Kogo lepiej wynająć? Radcę prawnego czy adwokata?

prawnikA więc adwokat to człowiek, którego wykonywanie zawodu reguluje ustawa o adwokaturze. Zgodnie z tym zawód adwokata polega na udzielaniu porad prawnych czyli jeśli mamy problem z prawem, a nie wiemy co zrobić to możemy iść do adwokata. Adwokat sporządza też opinie prawne, co za tym idzie może nam sporządzić opinie orzekającą o alimentach. Akty prawne a przynajmniej projekty też są sporządzane przez adwokata. Adwokat jest też naszym reprezentantem podczas rozpraw sądowych, więc występuje przed sądami oraz urzędami. Radca prawny w zasadzie też udziela pomocy prawnej, więc jego zadanie jest dokładnie takie same jak adwokata. Jest jednak mała różnica bo po co wtedy by było ta różnica zawodów? Różnica jest mianowicie taka, że radca prawny nie może nas reprezentować podczas rozprawy w sądzie ani w urzędzie, więc jego prawa są ograniczone. Coraz częściej mówi się o połączeniu dwóch zawodów. Polska jest jednym z niewielu w Europie krajem gdzie mamy do czynienia z takim dualizmem. W wielu krajach jest to już jeden zawód. Na razie jednak u nas są dwa zawady a zasadnicza różnica między nimi jest taka, że adwokat może być obrońcą w sprawach karnych, a radca tylko pełnomocnikiem. Zarówno do jednego jak i drugiego można iść gdy ma się problem z prawem cywilnym, rodzinnym czy administracyjnym.

Dlatego jeśli masz problem natury prawnej poszukaj w internecie gdzie jest najlepsza kancelaria w Szczecinie i udaj się tam. Różnica będzie ważna dopiero jeśli się okaże że trzeba będzie sprawę złożyć do sądu karnego. W każdej kancelarii na pewno będzie radca prawny i adwokat.