Puzzle jako łamigłówka

Są takie gry i zabawy, które są bardzo popularne, takie jak warcaby, krzyżówki, czy łamigłówki, każdy kto się nimi zajmuje może o tym swobodnie mówić, bo to przecież ćwiczenie umysłu, wspomaganie pamięci, forma uczenia się nowych słów, rozwiązywanie problemów i zagadek. Z drugiej strony mamy zabawy, które są niedoceniane lub uznawane za dziecinną rozrywką.

Puzzle to doskonała zabawa nawet dla dorosłych

gra planszowaPrzykładem takiej gry są puzzle. Puzzle? Przecież w nich chodzi tylko o ułożenie małych kawałeczków, tak, by stworzyły taki sam obrazek, jak ten na opakowaniu. Nie ma w nich wielkiej filozofii. Każdy sklep z grami planszowymi ma ich pełno i nawet jeśli składają się z wielu kawałków to nie ma w nich nic interesującego. Takie podejście jest błędne! Może w puzzlach nie chodzi o to, by rozwiązywać zagadki matematyczne, czy słowne łamigłówki, jednak nie można powiedzieć, że ich ułożenie nie stanowi żadnego problemu, szczególnie jeśli mamy do dyspozycji kilka tysięcy elementów. Obecnie puzzle to nie tylko proste obrazki dla małych dzieci ze zwierzątkami, ale też wielkie obrazy mistrzów malarstwa, fotografie przedstawiające zabytki architektury, a nawet krzyżówka z hasłami w formie puzzli! Największym wyzwaniem, które jest dużo trudniejsze niż jakakolwiek gra planszowa, są puzzle bez obrazka. Tak, bez obrazka! Wzywanie polega na dopasowaniu do siebie puzzli tak, by do siebie dobrze przylegały, mimo iż nie przedstawiają niczego (najczęściej są po prostu białe). Sklep z grami planszowymi ma także czasem w swojej ofercie puzzle przestrzenne, czyli takie, które mają kształt kuli, kostki, figurki czy budowli, nawet tak skomplikowanej jak zamek, most zwodzony, czy krzywa wieża. Największe puzzle składały się z ponad pół miliona małych kawałeczków i miały długość dwudziestu trzech metrów, czyli więcej niż ma większość pokoi w naszym domu. Pamiętajmy, gry planszowe w Warszawie to nie wszystko.

 Dobry sklep będzie miał puzzle dla wymagających, które będą dla nas stanowiły nie lada wyzwanie i łamigłówkę na jesienne czy zimowe wieczory.

Puzzle jako łamigłówka
Przewiń do góry