Obowiązki pracodawcy względem pracownika

Niektórzy z nas mogą myśleć, że bycie właścicielem firmy jest czymś, co wiąże się z samymi pozytywami i brakiem obowiązków. Nie jest to rzecz jasna skojarzenie najbliższe rzeczywistości, głównie ze względu na odpowiedzialność, która wiąże się z zatrudnianiem innych osób. Pomijając kwestię wszelkich składek, które należy odprowadzać, jednym ze zobowiązań jest szkolenie BHP.

Istota szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy

szkolenia bhp dla pracownikówSzkolenie z BHP jest obowiązkiem nakładanym na pracodawcę przez odpowiednie rozporządzenie i ma na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa osobie pracującej, poprzez dostarczenie jej odpowiedniej wiedzy w zakresie obsługi sprzętów i właściwego zachowania na miejscu pracy. Szkolenia BHP dla pracowników stanowią również zabezpieczenie dla pracodawcy, wobec sytuacji, gdyby doszło do wypadku na stanowisku pracy. Mając odpowiednie zaświadczenie mówiące o odbyciu szkolenia, podpisane przez pracownika z konkretną datą, jesteśmy w stanie uchronić się od nieprzyjemności sądowych związanych z zaniedbaniem obowiązków względem pracownika. Rzecz jasna przeprowadzenie w odpowiedni sposób szkolenia BHP, ogólnego instruktażu i instruktażu na stanowisku pracy, zmniejsza prawdopodobieństwo wypadku przy pracy, ale stanowi również zabezpieczenie prawne dla pracodawcy na wypadek jakiegokolwiek nieprzewidzianego zajścia. Z tego też powodu, jeśli nie mamy w naszej firmie osoby, która ma odpowiednie kwalifikacje do przeprowadzenia szkolenia, powinniśmy zatrudnić zewnętrznego szkoleniowca.

Bezpieczeństwo i zachowanie odpowiedniej higieny pracy nie są kwestiami, które należałoby traktować lekko i ustawodawcy zwracają na to szczególną uwagę, przewidując pod tym kątem również regularne kontrole. W dobrze pojętym interesie pracodawcy jest więc przeprowadzenie tego typu szkoleń i ich cykliczna aktualizacja.

Obowiązki pracodawcy względem pracownika
Przewiń do góry