Moja przygoda z księgowością.

Kilka lat temu zdecydowałem się na otworzenie własnej firmy. Zająłem się branżą gastronomiczną, a dokładniej mówiąc była to pizzeria.

Pomysł na tanią księgowość jako biznes nie zawsze może okazać się przyjemną przygodą

księgowośćW moim mieście brakowało tego rodzaju lokalu serwującego produkty najwyższej jakości, więc zdecydowałem się na zapełnienie tej luki na rynku. Wyjechałem na kilka miesięcy do Niemiec, aby uzbierać kapitał zakładowy. Wziąłem również dotację z urzędu pracy na otworzenie działalności. Firmę udało mi się założyć w ciągu dwóch dni. Do tego doszła jeszcze kontrola sanepidu, którą udało mi się przejść bez większych problemów. W końcu mogłem otworzyć moją pizzerię. Wszystko do tego momentu szło bez większych problemów. Wiedziałem, że pizze mamy dobrą, a i klienci o tym dobrze wiedzieli więc mój lokal pękał w szwach. Pojawił się niestety problem z księgowością. O ile na początku prowadzenie ksiąg rachunkowych byłem w stanie prowadzić samodzielnie to jednak wraz z większymi obrotami musiałem przejść na pełna księgowość. Właśnie od tego momentu zaczęły się schody, ponieważ prowadzenie kompleksowej księgowości wymagało już specjalistycznej wiedzy oraz dużo czasu, którego ja nie byłem w stanie prowadzić. Moja pizzeria pod Warszawą zyskiwała klientów i zacząłem nawet myśleć o otwarciu drugiego lokalu już w samej Warszawie. Bałem się jednak, że źle prowadzę księgowość i w każdej chwili ktoś będzie mógł nałożyć na mnie gigantyczną karę, która bardzo szybko zweryfikuje moje plany. Tania księgowość-warszawa musiałem zatem zlecić komuś innemu. Miałem bardzo duży dylemat czy zatrudnić do tego celu księgową czy ma to zrobić firma rachunkowa. Zdecydowałem jednak, że skorzystam z usług biura rachunkowego, ponieważ jest to tania księgowość, a zamiast księgowej zdecyduje się na zatrudnienie jeszcze jednego kucharza, abym mógł mieć dzięki temu więcej wolnego czasu. Dobrze, że zdecydowałem się na powierzenie księgowości w pełni profesjonalnej firmie, gdyż okazało się, że ja sam narobiłem bardzo dużo błędów, a to wiązałoby się z dużymi karami.

Od teraz mogłem się już skupić tylko i wyłącznie na polepszaniu usług świadczących przez mój lokal i mogłem planować jego dalszy rozwój. Z działania zewnętrznej księgowości jestem niezwykle zadowolony, gdyż oszczędzam zarówno czas jak i pieniądze.