Jak zbudowane są rekuperatory – zjawisko rekuperacji?

Coraz częściej stosuje się wentylację mechaniczną w domach. Bardzo często taka wentylacja korzysta ze zjawiska, jakim jest rekuperacja. Wrocław jest miastem, gdzie produkuje się urządzenia do tego typu działań, czyli rekuperatory. Wentylacja z tym urządzeniem pozwala na ogrzewanie nawiewanego powietrza zimą, oraz jego chłodzenie latem.

Zjawisko rekuperacji przy pomocy specjalnego urządzenia

Rekuperacja

Dzięki temu w naszym domu zawsze panuje odpowiednia temperatura. Jeśli posiadamy taką wentylację to klimatyzacja nie jest już nam potrzebna. Aby wentylacja mogła działać potrzebne są wentylatory wymuszające przepływ powietrza, co może zostać potraktowane jako rekuperacja. Prędkość obrotu wentylatorów można regulować w trzystopniowej skali. Skala ta składa się z trybu normalnego, obniżonego oraz maksymalnego. Działanie wentylatorów jest zasilane prądem jednofazowym o mocy dwustu trzydziestu Vat. Gniazdo musi posiadać uziemienie. Wentylatory są programowane dziennie, a czasem nawet tygodniowo. Ważnym elementem każdej wentylacji mechanicznej jest filtr. Dzięki niemu do środka nie dostają się pyłki, zarodniki grzybów, sadze, czy brud. Poza tym filtr także znajduje się na wywiewie. Ich celem jest ochrona wymienników przed brudem oraz zanieczyszczeniami. Filtry w wentylacji należy regularnie wymieniać oraz czyścić. Czasem taki rodzaj wentylacji jest wyposażony w grzałkę. Ten element jest bardzo przydatny, gdy na zewnątrz robi się bardzo chłodno i temperatura spada poniżej minus dziesięciu stopni Celsjusza. W takim przypadku nie sprawdza się ogrzewanie zaciąganego powietrza jedynie ciepłem odzyskanym z powietrza.

Aby powietrze miało odpowiednią temperaturę wykorzystuje się grzałkę. Innym elementem budowy rekuperatora jest obudowa. To w niej znajdują się wszystkie części. Chroni ona przed uszkodzeniami jak i przed zanieczyszczeniem oraz zabrudzeniem.