Jak zbliżyć się do swojego m-4 – mieszkania na sprzedaż Kraków

Twoje źródło informacji

Jak zbliżyć się do swojego m-4 – mieszkania na sprzedaż Kraków

20 czerwca 2014 Usługi budowlane 0

Coraz więcej osób stawia na kupno swojego M-4. Mieszkania na sprzedaż Kraków można w bardzo szybki sposób odnaleźć, na przykład za pomocą ogłoszeń prasowych lub Internetu. Najważniejsze pytanie aczkolwiek brzmi – zakupić mieszkanie z rynku używanego czy pierwotnego? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w poniższym tekście.

Zakup lokum z drugiej ręki ma swoje plusy i minusy. We współczesnych czasach największą przywarą zakupu takiego lokalu jest brak sposobności zabiegania o dofinansowanie – co było możliwe jeszcze niedawno dzięki programowi „Rodzina na swoim”. Ponadto, osoba nabywająca mieszkanie musi zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych, który wynosi 2% kosztu transakcji. Istotną informacją jest też fakt, iż ten wydatek nie może być sfinansowany pożyczką hipoteczną. Do plusów nabycia należy szczególnie fakt, że to zbywca zobowiązany jest do oddania wszystkich potrzebnych dokumentów, które potwierdzają prawo do lokalu – a więc mamy spłaconą sytuację prawną. Poza tym, możemy wszelkie informacje sprawdzić w wypisie z Księgi Wieczystej. Jednak, związane jest to z zwiększonymi ratami, gdyż do momentu ustanowienia zabezpieczenia, oprocentowanie kredytu jest wyższe. Następną, niesamowicie istotną informacją jest fakt, że wyremontowanie mieszkania zakupionego na rynku wtórnym może być w 100% dofinansowane pożyczką hipoteczną. Jeśli chodzi o mieszkania deweloperskie, największą ich plusem jest fakt, że mieszkanie jest w stu procentach nieużywane. Z tego względu szybciej można także odnaleźć lepszą dla nas ofertę, ponieważ wybór jest wyraźnie obszerniejszy. Dodatkowo, istnieje sposobność negocjowania ceny oraz nie ma konieczności opłacenia podatku CPC. Poza tym, nowe budynki mają wyższy standard związany na przykład z ogrodzeniem lub garażem podziemnym, co związane jest z lepszym zagwarantowaniem bezpieczeństwa. W przypadku gdy chodzi o przywary mieszkania pierwotnego, to największą niezaprzeczalnie jest ich niesamowicie duży koszt.

Ponadto, jeśli dane mieszkanie jest w trakcie budowy, to musimy brać pod uwagę dłuższe oczekiwanie na zamieszkanie w nim. Istotną informacją jest też fakt, iż nie możemy w lokalu zamieszkać od razu po zakończeniu budowy, gdyż oddawane jest ono w postaci czystej, czyli bez  mebli. Jeżeli chodzi o tereny, w których kupno lokalu szczególnie się opłaca, należy wymienić takie miejscowości jak Kraków, Bielsko Biała czy Sopot.