Ekskluzywne nagrobki i moda cmentarna

Za każdym razem kiedy zbliża się pierwszy listopada to wiem, że moja babcia wyciągnie z szafy swoje drogie, puchate futro i odda je do czyszczenia. W końcu na cmentarzu nie można pokazać się w byle czym. Jeszcze by któraś z sąsiadek by ją zobaczyła jak stawia znicze w jakimś starym płaszczu to na pewno rozeszłyby się plotki po okolicy.

Ekskluzywne nagrobki i odpowiedni ubiór na cmentarz

ekskluzywne nagrobkiMyślałam, że tylko moja babcia ma bzika na tym punkcie, ale okazało się, że jest więcej takich osób. Raz kiedy poszłam postawić znicze na nagrobki podwójne na cmentarz w Siedlcach to zaczęłam się przyglądać temu, jak wyglądają osoby, które mijam. Faktycznie, wiele starszych pań miało na sobie wielkie futra. Panowie jak widać nie uczestniczyli w modzie cmentarnej i nie ubierali się jakoś szczególnie. Moje drugie spostrzeżenie pojawiło się, gdy chciałam oddać spodnie do skrócenia. Poszłam do krawcowej myśląc, ze zajmie to ze dwa dni, a tutaj się okazało, że najwcześniej mogę dostać spodnie za tydzień, bo teraz krawcowa ma mnóstwo futer do reperowania i czyszczenia. Znowu te futra! Miałam już tego serdecznie dosyć. Rozumiem, że można nie przychodzić na ekskluzywne nagrobki w dresie i papciach, ale bez przesady. Dla kogo miałabym się tam wystroić na cmentarz? Dla sąsiadek które mogłabym spotkać, czy dla zmarłych, którzy nagle sobie wstaną z grobów? Nie rozumiem takich ludzi i pewnie nigdy nie zrozumiem.

Dla mnie nagrobki do pamięć, a nie rewia mody. Babci pewnie już nie przekonam do swoich racji, ale może mama da się przekonać, do normalnego ubierania się. Przynajmniej jedna osoba z rodziny może zrozumie moje racje i przekonania co do mody.