Domy drewniane czy betonowe?

Sporo osób, które nie ma klasycznego podejścia do tematyki budowy domów ma dylemat – jaki dom wybudować. Czy lepszy będzie dom drewniany – który jest tańszy, lecz bardziej podatny na fuszery? Czy lepszy będzie dom betonowy – dużo droższy do zbudowania, jednak jest dużo bardziej odporny – niemal na wszystko.

Wiele osób stoi przed wyborem który dom wybudować – drewniany czy betonowy?

drewniany domNa wiatry, deszcze, zmienne warunki atmosferyczne, niedopracowania itp. Zastanówmy się więc, co się bardziej może opłacać? Ogólnie tak, każdy ma jakieś wady i zalety jeden jest tańszy, drugi droższy, jeden jest trwalszy drugi mniej, jednak nawet drewniany dom w dzisiejszych czasach jest w stanie przetrwać wiele lat. I nie mówimy tutaj o 10 czy 20 ale przeszło 50 – tak jak domki fińskie. Co więcej? Remonty domów drewnianych co prawda muszą być częściej przeprowadzane, jednak renowacja domów drewnianych jest tańsza niż w przypadku domu betonowego. Podobnie jest w przypadku przebudowy. Przebudowa domu drewnianego to na dobrą sprawę dobranie materiału, zdjęcie ściany, dostawienie szkieletu, (oczywiście na dobrym fundamencie) Przebudowa dachu itp. Jest to tańsze i szybsze. Jak to wygląda w przypadku domu betonowego to każdy wie. Jednak jest to trudniejsze. Remont domu drewnianego to jednak coś, co trzeba wykonywać częściej niż w przypadku domu betonowego. Który wygląda lepiej? To już zależy od każdego z osobna. Ja bardzo lubię domy drewniane, ale znam jednak takich, którzy nienawidzą takich. Ja nie powiem, żebym nienawidził domów betonowych, ba, też je lubię, jednak moim zdaniem drewniane konstrukcje mają w sobie coś fajnego. Może to, że jest to pewne nawiązanie do natury, która jak wiadomo, coraz bardziej jest eliminowana właśnie przez wszechobecny beton. Nie lubię tego, może właśnie dlatego jest zwolennikiem drewnianych domów.

Pewnie dla tego też podoba mi się w górach, ponieważ tam możemy spotkać sporo takich właśnie domów – drewnianych, a wykonane w dzisiejszej technologi domy, wcale nie odbiegają od tych betonowych, też są dość ciepłe, przytulne i wytrzymałe. Może w przyszłości też sobie wybuduję dom z drewna – kto to wie. Chyba, że już przestaną budować tego typu domki – w co jednak bardzo wątpię, ze względu na to, że mają mimo wszystko ciągle ogromne rzesze zwolenników i to dużo mocniejszych ode mnie.

Domy drewniane czy betonowe?
Przewiń do góry