Czym jest system nawadniania boiska?

Jeszcze kilkanaście lat temu, większość boisk była zraszana za pomocą szlaucha z wodą, który dzielnie dzierżył jeden z pracowników klubu. Oczywiście skutki były różne, najczęściej nie miały jednak nic wspólnego z profesjonalnym podlewaniem murawy. 

Profesjonalne systemy nawadniające boiska 

system nawadniania boiskaPierwsze systemy nawadniające boiska składały się z reguły z kilku małych zraszaczy, centralnie podłączonych do hydrantu. Dziś już nie stosuje się takich rozwiązań, a pracę systemu nawadniającego nadzoruje komputer. Odpowiednie oprogramowanie umożliwia sterowanie z poziomu własnego lub firmowego laptopa tudzież innego urządzenia multimedialnego. Systemy nawadniające boiska wyposażone są w różnej wielkości zraszacze, z regulowaną wysokością. Wykonane są z nierdzewnej stali oraz mają utwardzoną konstrukcję, by w razie upadku lub potrącenia, nie doszło do przypadkowego uszkodzenia mechanicznego. System nawadniania boiska jest konieczny, gdy chcemy, by murawa była optymalnie przygotowana do zawodów. Liczy się też, aby grunt nie był zbyt mocno nasiąknięty i nie stał się grząski, dlatego nie zaleca się pełnego cyklu zraszania na niedługo przed  zawodami, czy meczami. Koszt systemów nawadniających jest bardzo mocno zróżnicowany. W głównej mierze, zależy od tego, jaką renomą, co za tym idzie popularnością, cieszy się dany producent. Wśród wielu firm oferujących systemy nawadniające znajdziemy również polskie przedsiębiorstwa, których oferta wcale nie ustępuje bardziej znanym markom. Poza tym są one tańsze. 

Każdy klub sportowy powinien wyposażyć się w system nawadniający boisko. Oszczędza to pracy ludzkich rąk i z czasem zaczynamy pojmować system, jako inwestycję, która przynosi długofalowe korzyści. Ofertę systemów nawadniających, znajdziemy na stronach ich producentów.

Czym jest system nawadniania boiska?
Przewiń do góry