Co po udarze – usprawnienie komunikacji – schodołazy

Jednym z pierwszych pytań jakie zdaje rodzina po tym jak dowiedzą się, że ich bliski miał udar mózgu, jest to czy pacjent będzie chodził. Możliwość samodzielnego poruszania się jest kluczowym aspektem dla każdego chorego. Bycie zależnym od innych, permanentna potrzeba pomocy drugiej osoby oraz fakt niezdolności, szczególnie u osób, które były aktywne fizycznie, są powodami depresji pourazowej, która może prowadzić do zaprzestania wykonywania poleceń specjalisty, co z kolei może pogorszyć stan pacjenta. Jak temu skutecznie zapobiegać?

Usprawnienie komunikacji za pomocą schodołazów

SchodołazNa początek warto zainwestować w urządzenia, które pozwolą osobie o ograniczonej sprawności ruchowej (zarówno w sposób częściowy stały, jak i okresowy) pokonywać przestrzeń mieszkalną praktycznie bez potrzeby zaangażowania w to osoby trzeciej. To, jakimi środkami finansowymi dysponuje rodzina, a także stan, w jakim znajduje się pacjent oraz rokowania neurologa co do poprawy czy też pogorszenia, są kryteriami definiującymi zakup czy też wypożyczenie sprzętu medycznego. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w sieci, można znaleźć bogatą ofertę specjalistycznego asortymentu dostosowanego do likwidacji barier architektonicznych. W zależności od indywidualnych potrzeb, które pomoże zdefiniować duet neurolog – fizjoterapeuta, można wybrać urządzenia takie jak: schodołazy gąsienicowe, podnośnik sufitowy, krzesełko schodowe. Schodołaz jest urządzeniem ułatwiającym pokonywanie schodów. Jeśli ograniczenie sprawności ruchowej jest wyłącznie czasowe wówczas warto wypożyczyć takie urządzenie na okres kilku tygodni czy miesięcy. W przypadku, gdy stan pacjenta jest dużo bardziej poważny wtedy należy zastanowić się na permanentnym rozwiązaniem, które umożliwi swobodne i bezpieczne korzystanie z mieszkania. Logistyka w tym wypadku jest oparta na specjalistycznych taśmach na wyciągach, które odpowiednio rozplanowane pozwalają na całkowitą samodzielność osoby chorej, wtedy warto zainteresować się takim sprzętem jak podnośnik sufitowy czy krzesełko schodowe.

Udar mózgu to nie wyrok – warto jest inwestować siły i pieniądze w odzyskanie sprawności, gdyż wbrew pozorom nie jest to zadaniem awykonalnym – wręcz przeciwnie.

Co po udarze – usprawnienie komunikacji – schodołazy
Przewiń do góry