Budowa domu szkieletowego – główne zalety

Drewno jest tym materiałem, który według nas ma bardzo wiele właściwości, dlatego tak często wykorzystujemy go do bardzo różnorodnych celów. Od dawna także wykorzystywane jest jako materiał do budowy domów, ze względu na posiadane właściwości.

domek szkieletowyDrewno przede wszystkim bardzo dobrze zatrzymuje ciepło wewnątrz domu zimą, jednocześnie zaś w lecie zapewnia miły chłód wewnątrz pomieszczeń. Kiedyś był to w zasadzie jedyny możliwy do uzyskania budulec, potem, pomimo tego że na rynku były dostępne cegły, to jednak drewno często pozostawało jednym z tańszych sposobów na wybudowanie domu. Obecnie jednak wiele osób uważa, że drewno ma przede wszystkim bardzo dobre właściwości, jak mowa o cieple i jego utrzymywaniu, dlatego też jest to często powodem dla którego decydujemy się na wybudowanie domów drewnianych.
Jednak te, które stawiamy obecnie na pewno różnią się w dość znacznym stopniu od tych, które stawiano kilkadziesiąt lat temu. Przede wszystkim obecnie do budowy domów wykorzystujemy nowoczesne technologie, dzięki którym stawianie domów trwa znacznie szybciej. Takim rozwiązaniem są między innymi domy szkieletowe. Stawianie takich domów liczone jest nie w miesiącach, lecz w tygodniach. Powodem tak szybkiej budowy jest przede wszystkim konstrukcja tych domów. Po postawieniu fundamentów stawia się na nich specjalna konstrukcję, zwaną szkieletem, która stanowi podstawę domu. Następnie jest ona pokrywana specjalnie przygotowanymi półfabrykatami, i po ich przymocowaniu w zasadzie mamy gotowy dom w stanie surowym. Pozostają jedynie prace wykończeniowe wewnątrz, jednak zdaniem bardzo wielu fachowców w tego typu domach przeprowadza się je znacznie szybciej niż w domach murowanych. Po ich przeprowadzeniu dom jest praktycznie gotowy.

Poza tym przed decyzją o budowie takiego właśnie domu dobrze jest przeprowadzić sobie kalkulację kosztów. Z pewnością można zauważyć, iż tego typu domy wyjdą znacznie taniej niż wiele innych, a poza tym podczas wykonywania takiej kalkulacji warto wziąć pod uwagę ich właściwości termiczne i związane z tym oszczędności na ogrzewaniu.